آشنایی با روش کشاورزی بدون خاک

1-هیدرو پونیک   یا "آبکشت":در این روش ریشه گیاهان در آب غنی شده  از عناصر مورد نیاز هر گیاه  غوطه ور شده  و ریشه های گیاه نیاز های غذایی خود را از محلول غذایی که معمولا در جریان  و متحرک است جذب می کند.

2- هوا کشت یا ایر پونیک :در این روش ریشه گیاهان در محفظه ای آویزان  است و در بازههای زمانی منظم محلول غذایی بر روی ریشه ها افشانده"اسپری" میشود.

3- سند پونیک : در این روش ریشه های گیاه در شن شسته شده و  بدون خاک یا سنگ ریزه مستقر شده و محلول غذایی را دریافت می کند .از مزایای این روش ارزان و در دسترس بودن شن و معایب آن سنگینی و ظرفیت کم نگهداری آب است.

4- کشت در  کوکوپیت ،پرلیت،پشم سنگ،ورمی کولیت،پیت ماس و ... و یا ترکیبی از مواد ذکر شده فوق.

شخصا ترکیبی  از دوقسمت حجمی کوکو پیت  و یک قسمت حجمی پرلیت   را به کار بردم و نتیجه خوبی  گرفتم.البته  ترکیب زیر هم بسیار خوب جواب داده است:

یک قسمت حجمی  کوکوپیت+یک قسمت حجمی پرلیت+یک قسمت حجمی پیت ماس

کشاورزان کلیه روش های کاشت غیر خاکی فوق را اصطلاحا  "هیدروپونیک" می نامند.

*بهترین بستر های کاشت غیر خاکی ،بستر های خنثی تا کمی اسیدی با ظرفیت بالای نگهداری  آب و محلول های غذایی است.

*کشاورزی بدون خاک شیوه ای مفید و موثر جهت کنترل بیماری های خاکزاد است.

بخش دوم : سابقه                                                                                             سابقه تحقیقات و اجرای روش هیدروپونیک به سالهای قبل از1860 باز میگردد و دانشمندانی چون اقایان دکتر گریک ،د کتر هوگلند ، کوپر و.. .  تلاش های زیادی در به ثمر رساندن و تکامل این روش  نمودند .

هیدرو پونیک را به دو دسته کلی هیدروپونیک باز و هیدروپونیک یسته تقسیم بندب میکنند.

1-هیدرو پونیک باز:در این روش محلول غذایی پس از تغذیه گیاه از  چرخه آبیاری خارج شده و  مجددا به تانک های ذخیره محلول غذایی باز نمی گردد.

2-هیدرو پونیک بسته: در این روش مازاد محلول های غذایی  پس از تغذیه گیاه  ضدعفونی شده  و به سمت تانکر های ذخیره هدایت می گردد و  البته مجددا نسبت به  تکمیل و تنظیم  محلول غذایی اقدام میشود.

گیاهان سبز برای رشد و نمو و ادامه حیات خود به چند عنصر نیاز دارند؟

 

گیاهان سبز برای رشد و نمو  و ادامه حیاط و تولید و تکثیر , به 16 عنصر نیازمند می باشند که به دو گروه تقسیم می شوند:

1-عناصر غیر کودی یعنی اکسیژن,هیدروژن و کربن که از طریق آب و هوا تامین شده و نیازی به تغذیه این عناصر از  طریق کود نیست.(3عنصر)

2-عناصر کودی  : عناصر 13 گانه  مورد نیاز گیاه که باید از طریق کود های مختلف تامین شوند و شامل ماکرو المنت ها و میکرو المنت ها میگردد.

 

 ماکرو المنت ها چه عناصری هستند؟

ماکرو المنت ها یا عناصر پر مصرف شامل ازت-فسفر-پتاسیم-کلسیم-منیزیم و گوگرد  می باشند.میزان مصرف این عناصر در گیاهان  زیاد است و به همین دلیل به آنها عناصر پر نیاز نیز گفته می شود.(6عنصر)

 

میکرو المنت ها چه عناصری هستند؟

میکرو المنت ها یا عناصر کم مصرف شامل  :آهن-  منگنز-بر- روی-مس- مولیبدن-کلر می باشند(7عنصر)

چگونه می توانیم عناصر فوق را  برای گیاهان تامین کنیم؟

عناصر فوق  توسط کود های شیمیایی که حاوی دو یا چند عنصر می باشند  تامین می شود.مثلا  کود نیترات پتاسیم تامین کننده دو عنصر ازت و پتاسیم  بوده و کود سولفات منیزیوم دو عنصر گوگرد و منیزیوم را تامین می کنند.

آیا نیاز گیاهان مختلف به عناصر 16 گانه  یکسان است؟

 پاسخ منفی است.نیاز گیاهان مختلف به عناصر ماکرو و میکرو  متفاوت است  حتی یک گباه در  مراحل مختلف رشد و نمو به میزان متفاوتی از عناصر غذایی نیاز دارد.  در جدول زیر نباز های غذایی بعضی از گیاهان  به عناصر ماکرو نشان داده شده است

جدول نیاز های  گیاهان  به عناصر مختلف (هیدروپونیک )

 

ادامه دارد...

/ 6 نظر / 315 بازدید
وبسايت اصفهان من بزرگترين نيازمنديهاي رايگان کشور

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me

تبليغات با ايميل براي شما با قيمتي ارزان

خوشحال ميشم به منم سر بزني! يک سيستم وبلاگ دهي جديد را باش آشنا شدم امکانات خوبي داره اونجا هم ميتوني وبلاگ بزني پارس بلاگ دات ايکس واي زد parsblog دات ايکس واي زد parsblog دات xyz [گل][گل] -------------------------------حالا چند تا آگهي بازرگاني-------------------- تبديل وب لاگ شما وبلاگنويس محترم به يک وب سايت با کمترين هزينه هاست رايگان يک ساله هديه من به شما شما فقط هزينه ثبت دامين مورد نظر خود را براي يک سال بدهيد و هاستينگ رايگان داشته باشيد همچنين تبليغات با ايميل براي وبلاگ نويسان براي کسب اطلاعات بيشتر با اي دي من در تلگرام مکاتبه کنيد @updap -------------------------------------------- بزرگترين آپلود سنتر براي ايرانيان امکان کسب در امد روزانه از تعداد دانلود فايل هاي شما همين الان با مراجعه به وب سايت زير اکانت خود را بسازيد updap دات کام آپ دپ دات کام ---------------------------------------------------------- يک سايت رايگان براي ارسال آگهي هاي شما بزرگترين سيستم نيازمنديهاي رايگان ايران همين الان آگهي خود را منتشر کنيد esfahan.me

داود

ممنون از پست بسیار مفیدتون جناب ثابتِ بزرگوار. یک سوال: در صورتی که در باغچه حیاط به درختان بزرگ و ثمرده، کودهای پودری (مثلا نانوکودهای خضرا) به روش چالکود بدهیم. مثلا آهن - پتاسیم - میکروکامل - عناصر پر مصرف npk (همه طبق جدول و با دوز دقیق) را در سایه انداز درختان در 3-4 حفره به عمق 50 سانتیمتر چال کنیم، بعد از چال کود کردن این عناصر آیا مصرف هر از گاهی کودهای کامل بصورت کود آبیاری، یا مخلوط کردن آهن با خاک باغچه در فصل گلدهی و میوه دهی مانعی دارد؟ ممنون

kelasam

سلام خدمت استاد گرامی....یه سوالی داشتم در خصوصphمحلول های هیدروپونیک..برای پایین آوردنphمحلول ها از چه چیزی یا عنصری یا اسیدی میشه استفاده کرد غیر از محلول های آماده تو بازار...ممنون میشم جواب من و بدید ..

jamalgol

برای کاهش پی اچ محلول غذایی می توان از اسید های معدنی مثل اسید نیتریک ،اسید فسفریک ،اسید سولفوریک و... وهچنین اسید های آلی مثل آب لیمو و سرکه و غیره استفاده کرد ولی باید دقت شود که عنصر شاخص هر اسید در محلول غذایی محاسبه شده و از حد لارم بالاتر نرود .مثلا عنصر گوگرد در اسید سولفوریک بالا تر از حد مجاز نباشد

jamalgol

در خصوص مصرف کود های کامل در فصل گلدهی در صورتی که مطابق نیاز های فصلی گیاه باشد مانعی ندارد ولی باید توجه داشت که بعضی از عناصر با هم متضاد هستند و اثر هم را خنثی می نمایند.مثلا فسفر بیش از حد باعث ازبین رفتن اهن خاک میشود و ان را غیر قابل جذب مینماید و بالعکس