سلام دوستان عزیزم

با توجه  به درخواست  و علاقه وافر بسیاری از شما  دوستان  بزرگوارم خصوصا دوستان اینستاگرام جهت آشنایی با کشاورزی بدون خاک ،تصمیم گرفتم به تدریج مطالبی در این خصوص ارائه نمایم.امیدوارم که این اندک  تجربیات موجبات رضایت خاطر تان را فراهم ساخته و مفید واقع گردد . همچنین استدعا دارم از تجربیات مفید تان مرا بهره مند سازید .ارادتمند "جمال ثابت جهرمی"

 

instagram:golestanjamal

 آموزش مرحله اول:

کشاورزی بدون خاک یعنی چه؟ 

پرورش گیاهان بدون استفاده از خاک"soil" (رس )راکشاورزی بدون خاک نامیده اند و انواع مختلفی به شرح زیر دارد.

 ادامه مطلب را مشاهده فرمائید.

 

 

 

 


1-هیدرو پونیک   یا "آبکشت":در این روش ریشه گیاهان در آب غنی شده  از عناصر مورد نیاز هر گیاه  غوطه ور شده  و ریشه های گیاه نیاز های غذایی خود را از محلول غذایی که معمولا در جریان  و متحرک است جذب می کند.

2- هوا کشت یا ایر پونیک :در این روش ریشه گیاهان در محفظه ای آویزان  است و در بازههای زمانی منظم محلول غذایی بر روی ریشه ها افشانده"اسپری" میشود.

3- سند پونیک : در این روش ریشه های گیاه در شن شسته شده و  بدون خاک یا سنگ ریزه مستقر شده و محلول غذایی را دریافت می کند .از مزایای این روش ارزان و در دسترس بودن شن و معایب آن سنگینی و ظرفیت کم نگهداری آب است.

4- کشت در  کوکوپیت ،پرلیت،پشم سنگ،ورمی کولیت،پیت ماس و ... و یا ترکیبی از مواد ذکر شده فوق.

شخصا ترکیبی  از دوقسمت حجمی کوکو پیت  و یک قسمت حجمی پرلیت   را به کار بردم و نتیجه خوبی  گرفتم.البته  ترکیب زیر هم بسیار خوب جواب داده است:

یک قسمت حجمی  کوکوپیت+یک قسمت حجمی پرلیت+یک قسمت حجمی پیت ماس

کشاورزان کلیه روش های کاشت غیر خاکی فوق را اصطلاحا  "هیدروپونیک" می نامند.

*بهترین بستر های کاشت غیر خاکی ،بستر های خنثی تا کمی اسیدی با ظرفیت بالای نگهداری  آب و محلول های غذایی است.

*کشاورزی بدون خاک شیوه ای مفید و موثر جهت کنترل بیماری های خاکزاد است.

بخش دوم : سابقه                                                                                             سابقه تحقیقات و اجرای روش هیدروپونیک به سالهای قبل از1860 باز میگردد و دانشمندانی چون اقایان دکتر گریک ،د کتر هوگلند ، کوپر و.. .  تلاش های زیادی در به ثمر رساندن و تکامل این روش  نمودند .

هیدرو پونیک را به دو دسته کلی هیدروپونیک باز و هیدروپونیک یسته تقسیم بندب میکنند.

1-هیدرو پونیک باز:در این روش محلول غذایی پس از تغذیه گیاه از  چرخه آبیاری خارج شده و  مجددا به تانک های ذخیره محلول غذایی باز نمی گردد.

2-هیدرو پونیک بسته: در این روش مازاد محلول های غذایی  پس از تغذیه گیاه  ضدعفونی شده  و به سمت تانکر های ذخیره هدایت می گردد و  البته مجددا نسبت به  تکمیل و تنظیم  محلول غذایی اقدام میشود.

گیاهان سبز برای رشد و نمو و ادامه حیات خود به چند عنصر نیاز دارند؟

 

گیاهان سبز برای رشد و نمو  و ادامه حیاط و تولید و تکثیر , به 16 عنصر نیازمند می باشند که به دو گروه تقسیم می شوند:

1-عناصر غیر کودی یعنی اکسیژن,هیدروژن و کربن که از طریق آب و هوا تامین شده و نیازی به تغذیه این عناصر از  طریق کود نیست.(3عنصر)

2-عناصر کودی  : عناصر 13 گانه  مورد نیاز گیاه که باید از طریق کود های مختلف تامین شوند و شامل ماکرو المنت ها و میکرو المنت ها میگردد.

 

 ماکرو المنت ها چه عناصری هستند؟

ماکرو المنت ها یا عناصر پر مصرف شامل ازت-فسفر-پتاسیم-کلسیم-منیزیم و گوگرد  می باشند.میزان مصرف این عناصر در گیاهان  زیاد است و به همین دلیل به آنها عناصر پر نیاز نیز گفته می شود.(6عنصر)

 

میکرو المنت ها چه عناصری هستند؟

میکرو المنت ها یا عناصر کم مصرف شامل  :آهن-  منگنز-بر- روی-مس- مولیبدن-کلر می باشند(7عنصر)

چگونه می توانیم عناصر فوق را  برای گیاهان تامین کنیم؟

عناصر فوق  توسط کود های شیمیایی که حاوی دو یا چند عنصر می باشند  تامین می شود.مثلا  کود نیترات پتاسیم تامین کننده دو عنصر ازت و پتاسیم  بوده و کود سولفات منیزیوم دو عنصر گوگرد و منیزیوم را تامین می کنند.

آیا نیاز گیاهان مختلف به عناصر 16 گانه  یکسان است؟

 پاسخ منفی است.نیاز گیاهان مختلف به عناصر ماکرو و میکرو  متفاوت است  حتی یک گباه در  مراحل مختلف رشد و نمو به میزان متفاوتی از عناصر غذایی نیاز دارد.  در جدول زیر نباز های غذایی بعضی از گیاهان  به عناصر ماکرو نشان داده شده است

جدول نیاز های  گیاهان  به عناصر مختلف (هیدروپونیک )

 

ادامه دارد...